تاریخ: چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳٩۱ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ

دعایی که خواندنش بهترین عبادت است!


شرح دعای ابوحمزه ثمالی به روایت آیة الله جوادی آملی:

۱/ سحرهای ماه رمضان را مزین کنیم با تلاوت دعای ابوحمزه ثمالی

گرچه همواره راه نیایش عبد و مولا باز است، ولی برای زمان مشخص مانند ماه مبارک رمضان که عید اولیای الهی است ، فضیلت مخصوص است . در این فرصت کوتاه که شرح اجمالی دعای نورانی ابوحمزة ثمالی به عرضتان می رسد ، متون و خطوط اصلی این دعا بازگو خواهد شد.

این دعائی است که وجود مبارک امام سجاد، زین العابدین سلام الله علیه در تمام سحرهای ماه مبارک رمضان این دعا را می‌خواندند. شایسته است پیروان عترت طاهرین تأسّی کنند و در سحرها بیدار باشند و این دعای نورانی را قرائت کنند. این دعا در جوامع روائی و حدیثی ما‌ آمده است. در مصباح کَفعَمی است، و در اقبال سیّدبن طاووس هست. مرحوم سیّدبن طاووس می‌گوید: با سند خاصی که ما به هارون بن موسیِ تلعلُکبُری داریم، او از حسن بن محبوب سراد، و او از ابوحمزة ثمالی نقل می‌کند. این هارون بن موسیِ تلعکبُری که ابن طاووس (رضوان الله علیه) سلسله سندش در نقل این دعای نورانی به او ختم می‌شود، از بزرگان حدیث است. مورد وثوق است.

دعا طبق بیان نورانی امام سجاد سلام الله علیه بهترین عبادت است و ذات أقدس إله در این آیه مبارکه که فرمود: ادْعُونی اَستَجِبْ لَکُمْ إنَّ الَّذین یَسْتَکْبِرونَ عَنْ عِبادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرین؛ به سه نکته اشاره کرد. نکته اول این که دعا عبادت است. دوم این که ترک دعا استکبار است. سوم این که خداوند مستکبران را، یعنی تارکان دعا را به دوزخ تهدید کرده است.اُکبُر از رجال به نام اسلام است . مکان و منطقة مخصوصی به عنوان طَلّ اُکبُری نام گذاری شده است که این هارون بن موسی مال آن منطقه و محدوده خاص است. هارون بن موسیِ طَلّ اُکبُری! او از حسن بن محبوب که هم به صَرّآء و هم به ضَرّآء ملقّب است نقل می‌کند که او هم موثّق است .

حسن بن محبوب از ثابت بن دینار، مُکنّی به ابوحمزة ثمالی نقل می‌کند. ابوحمزة ثمالی طبق بیاناتی که از ائمه علیهم‌السلام رسیده است از نظر زهد، سلمان عصر خود بود. از وجود مبارک امامِ رضا سلام الله علیه نقل شده است که ابوحمزه ثمالی لقمان عصر خود بود. او چهار امام را اِدراک کرد. از محضر نورانی چهار امام، معارف الهی را فرا گرفت. خدمت امام زین العابدین علیه السلام رسید، شاگردی امام باقر سلام الله علیه افتخار او شد. تلمّذ محضر امام صادق سلام الله علیه بهره او شد.

و مقداری هم از عصر امام کاظم سلام الله علیه را درک کرده است. بنابراین این حدیث نورانی از نظر سند تام است. گذشته از این که از جهت مضمون و محتوا بسیار بلند است. روایت را از دو جهت می‌توان معتبر دانست. یکی از نظر سند که طریق، طریقیت دارد، نه موضوعیت. گاهی ممکن است روایت ضعیف باشد، ولی محتوای او بسیار عمیق و بلند باشد. با خطوط کلّی قرآن و روایات هماهنگ باشد. این هم یک تبیّن علمی است. یعنی انسان وثوق دارد، اطمینان دارد که این مضمون از غیر خاندان عصمت و طهارت سلام الله علیهم أجمعین نمی‌رسد و نرسیده است. و این که گفته شد: إنْ جآءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَاءٍ فَتَبَیَّنُوا (۲)برای آن است که انسان وثوق پیدا کند این مطلب رسیده است. وثوق به صحّت مطلب گاهی از راه طریق است و گاهی از نظر متن . ولی در اینجا جامع بین طریق و محتواست. یعنی هم سند معتبر است، و هم مضمون و محتوا.

مطلب دیگر آن است که دعا طبق بیان نورانی امام سجاد سلام الله علیه بهترین عبادت است و ذات أقدس إله در این آیه مبارکه که فرمود: ادْعُونی اَستَجِبْ لَکُمْ إنَّ الَّذین یَسْتَکْبِرونَ عَنْ عِبادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرین؛ به سه نکته اشاره کرد. نکته اول این که دعا عبادت است. دوم این که ترک دعا استکبار است. سوم این که خداوند مستکبران را، یعنی تارکان دعا را به دوزخ تهدید کرده است. این بیان از امام سجاد سلام الله علیه در صحیفه سجادیه او نقل شده است.

مطلب سوم آن است که همانطوری که قرآن یُفَسِّرُ بَعضُهُ بَعضاً، یَنْطِقُ بَعضُهُ بِبَعض، یَشهَدُ بَعضُهُ بِبَعض، آیات را باید با یکدیگر تفسیر کرد. ادعیه این چنین است، احادیث این چنین است، روایات دیگر این چنین است. اگر ما خواستیم دعاها را خوب تفسیر کنیم، باید از یکدیگر کمک بگیریم . برخی از دعاها شاهد و مفسّر دیگراند. مخصوصاً آنچه که از امام سجاد سلام الله علیه در این زمینه رسیده است. یعنی صحیفه سجادیه یک شرح نورانی است برای دعای ابوحمزه ثمالی. این دعا که امام سجاد را با سائر ادعیه آن وجود مبارک می‌توان به خوبی حل کرد.

مطلب بعدی آن است که در غالب این ادعیه کلمه بِسْمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم در طلیعه و آغازش نیست. با این که به ما دستور دادند هر کاری که شروع می‌کنید اول نام ذات أقدس إله را ببرید. پاسخ این سئوال این است که هر کاری را باید به نام خدا شروع کرد. نام خدا گاهی به صورت بِسْمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم است، گاهی به صورت اذکار و اُوراد دیگر . هیچ دعائی نیست که بدون نام خدا شروع نشده باشد. همین دعای ابوحمزه ثمالی گرچه اولش بِسْمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم ندارد، اما اول «الهی» و مانند آن است. خدایا! الهی ! لا تُؤدِّبْنِی بِعُقُوبَتِکْ وَلا تَمْکُرْ بِی فِی حِیلَتِکْ . پس به نام خدا شروع شده است. چون به نام شروع شده است، مشمول آن احادیثی نخواهد بود که هر کاری که به نام خدا شروع نشده است، ابتر و بی نتیجه است.

مطلب بعدی آن است که این دعای نورانی، فرازهای گوناگون و جمله‌های متعددی دارد. همه اینها یک سطح نیست. چون همه دعا کنندگان یک سطح نیستند. بعضی مشکل خوف دارند، بعضی در مرحله رجاء مشکل دارند. بعضی دیگر مشکلات دیگر دامنگیر آنها شده است. لذا این دعای جامع برای همگان سودمند است.

غَفَرَ اللهُ لَنَا وَ لَکُمْ وَالسَّلامُ عَلِیْکُمْ وَ رَحمَةُ الله وَ بَرَکاتُه.
باد مهربون, زندگی, خداوند

تاریخ: چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳٩۱ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ

چهره شما اسرار درونی بدنتان را فاش می کند

 

Chehreh روش پی بردن به اسرار درونی بدن توسط چهره

 

وقتی در آینه نگاه می کنید، چه می بینید؟ به گفته محققان طب سنتی چین ، صورت شما پنجره منعکس کننده سلامت شماست. پیشانی، بینی، گونه های چپ و راست و چانه شما ۵ نقطه ای است که سرنخ های مهمی را از آن چه که درون بدنتان می گذرد، ارائه می کند.

 

 

 

در این مطلب سایت یاهو به قلم یک متخصص طب سنتی چین، برخی از اسراری که صورتتان درباره وضعیت سلامت اندام های درونی بدنتان فاش می کند، رمزگشایی شده است. آگاهی از این سرنخ ها به شما کمک می کند تا از گسترش بسیاری از مشکلات جسمانی با مراجعه سریع به پزشک مربوطه، جلوگیری کنید. البته ذکر این نکته ضروری است که این علایم در صورت بروز ناگهانی می تواند نشانه ابتلا به بیماری های ذکر شده باشد و آکنه معمولی را نمی توان به وجود بیماری ها مرتبط دانست.
 

پیشانی : علایم ظاهر شده در این بخش از صورت مرتبط با وضعیت سلامت قلب، مثانه، شبکه روده کوچک و حالات روحی روانی است. در هنگام بررسی پیشانی خود اگر قرمزی خاص یا رگ های خونی کوچکی را مشاهده کردید که به نوعی دچار تغییر رنگ شده اند، می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی باشد. البته تغییر رنگ پوست همچنین می تواند ناشی از تجربه حالات احساسی باشد. در افرادی که اغلب به لحاظ روحی روانی دچار آشفتگی می شوند، نوعی چین و چروک دائم بین ابروها ایجاد می شود. اغلب پیش از بروز یک حمله قلبی نوعی رنگ جزئی سبز متمایل به آبی روی پیشانی پدیدار می شود. اگر شما چنین تغییر رنگی را در پیشانی همراه با علایمی همچون تنگی نفس، سرگیجه، تپش قلب، احساس سوزش یا درد در بازوی چپ تجربه کردید، بلافاصله با یک متخصص قلب مشورت کنید.قرمزی و پوسته پوسته شدن پیشانی نیز می تواند نشانه خشکی دستگاه گوارش باشد، اگر هر دوی این علایم را با هم دارید، بدین معناست که دستگاه گوارش شما در حال فریاد زدن است و به شدت به کمک نیاز دارد. وجود جوش های زیاد روی پیشانی نیز می تواند نشانه این باشد که فرآیند سم زدایی از بدن به خوبی انجام نمی شود.

بینی : بینی شما می تواند اسراری را درباره وضعیت سلامت معده و شبکه طحال و لوزالمعده فاش سازد. علایم ناهنجاری های داخلی به شکل جوش روی نوک یا اطراف بینی بروز می کند. در صورت ظاهر شدن ناگهانی چنین جوش هایی، بهتر است به غذایی که روز قبل میل کرده اید، توجه کنید. آیا مملو از فلفل یا به شدت چرب بوده است؟ شاید هم خیلی شکلات خورده اید. در هر حال در چنین وضعیتی عوارضی همچون سوء هاضمه، یبوست و یا اسهال شما را تهدید می کند. قرمزی یا پارگی های مویرگی در اطراف پل بینی (استخوان بین ۲ چشم) می تواند ناشی از مصرف زیاد غذاهای محرک مانند قهوه و یا استرس و ناراحتی شدید باشد.
 

چانه : این ناحیه از صورت نشانه های مربوط به سلامت کلیه و مثانه و سیستم هورمون ها و غدد را آشکار می سازد. ظاهر شدن ناگهانی لکه های تیره و تغییر رنگ اطراف پوست چانه و دهان حاکی از بروز مشکلاتی در کلیه و مثانه است. بروز آکنه عود کننده در اطراف چانه می تواند نشانه بر هم خوردن توازن هورمونی باشد. این مشکل اغلب در نتیجه تولید بیش از حد استروژن یا تستوسترون ایجاد می شود و با بر هم خوردن عادت ماهیانه زنان و بروز مشکلات در پروستات در مردان همراه است. حتماً ناحیه شیار مانند بین بینی و لب بالایی را نیز مورد توجه قرار دهید. این ناحیه کوچک مربوط به سلامت رحم و تخمدان در زنان و پروستات در مردان است. وجود خطوط افقی، ظاهر شدن ناگهانی لکه یا تغییر رنگ در این ناحیه می تواند ناشی از وجود برخی مشکلات باروری باشد. بر اساس طب سنتی چین، افراد دارای چانه کوچک به لحاظ ژنتیکی مستعد ضعف در دستگاه کلیه و مثانه هستند، البته این بدان معنا نیست که این افراد به بیماری های کلیوی مبتلا می شوند. این تنها یک هشدار ساده است برای این دسته از افراد است تا با رعایت اصول رژیم غذایی و روش زندگی صحیح از بروز هر گونه مشکلی در کلیه و مثانه خود پیشگیری کنند. پرخونی اطراف ناحیه چانه نیز بدین معناست که کلیه های شما زیاد فعال هستند و به شدت در حال کارند که شاید علت آن استرس بیش از حد و دائمی شما باشد.
 

گونه راست : این ناحیه مرتبط با سلامت ریه ها و دستگاه روده بزرگ است. مشکلات در این اندام ها در قالب تغییر رنگ، بروز لکه و مشکلات پوستی روی گونه راست شما ظاهر می شود. ظهور آکنه خفیف، لکه های اگزما و یا قرمزی جزئی می تواند نشانه این باشد که یک سرماخوردگی در راه است. افراد مستعد آلرژی های تنفسی یا آسم بیشتر دارای نوعی اگزمای قرمزرنگ همراه با پوسته پوسته یا رنگ سبز متمایل به آبی جزئی در طول گونه راست هستند. این علایم نشانه وجود حرارت بسیار یا التهاب در سیستم تنفس یا فقدان اکسیژن در نتیجه گرفتگی برونشی است.
 

گونه چپ : گونه چپ با وضعیت سلامت شبکه کبد و کیسه صفرا مرتبط است. پارگی مویرگی و قرمزی به ویژه در کنار پل بینی حاکی از حرارت، التهاب یا تجمع سموم در کبد است. وجود رگ های بیرون زده و متورم، قرمزی و جوش گاهی اوقات نشانه فشار خون بالا و خشم فروخورده است.

رنگ متمایل به زرد در زیر چشم چپ می تواند حاکی از وجود سنگ صفرا یا تری گلیسیرید و کلسترول بالا باشد.بروز مشکلات در این ناحیه از صورت همچنین می تواند ناشی از برخی مسائل عاطفی مانند خشم و افسردگی باشد چرا که شبکه کبد و کیسه صفرا شامل سیستم عصبی می شود.
 

دهان : دهان نیز عضوی در چهره است که اسرار معده را فاش می کند. لب ها در واقع با سلامت معده و روده کوچک و پوست اطراف لب ها در ۲طرف دهان به سمت گونه با وضعیت سلامت روده بزرگ مرتبط است. بنابراین بروز هر لک یا نقطه رنگ پریده در اطراف لب ها می تواند نشان دهنده حرکات ضعیف روده، نفخ و یا کاهش اشتها باشد.البته این علامت می تواند حاکی از وجود ماده ای در رژیم غذایی تان باشد که به آن آلرژی دارید.

به خاطر داشته باشید که موارد ذکر شده در این مطلب برای بالابردن آگاهی شماست و به هیچ وجه نمی تواند جایگزین تشخیص پزشکی شود و شما در هر یک از این موارد باید بلافاصله به متخصص مربوطه مراجعه کنید.
باد مهربون, شخصیت, سلامتی