خانه تکانی و شب عید 


۱) از همین حالا شروع کنید.
خانه تکانی شب عید، از کارهایی است که برخلاف اسمش نباید آ«شب عیدآ» انجام شود، بلکه باید مدت ها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجامش دهید. در حقیقت، داشتن خانه یی تمیز در طی تعطیلات، بخصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزی است که تصور می شود. در مرحله اول باید خانه تکانی را قبل از دوران پرتنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کارها را بدون عجله و فشار روحی انجام می دهید و به اندازه ی کافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

۲) فهرستی تهیه و آن را دو مرتبه بررسی کنید

قبل از این که شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به این ترتیب می توانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمان های اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلاً چند تکه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید. هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت می زنید، حس بسیار خوبی به شما دست می دهد و احتمال این که کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

۳) از فرصت های کوتاه استفاده کنید

برای داشتن خانه یی تمیز و درخشان، نباید لزوماً زمان زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن سی دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید. در این فاصله می توانید به نظافت هم بپردازید. مثلاً بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیندازید.

۴) از راه های فرعی پیش بروید

اگر تا این جا هر توصیه یی را به جز مورد اول عملی کرده و به هر علت دیگر وقت کم آورده اید. نگران نشوید. بخش های اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز و نظافت داخل کمدها، کابینت ها و قسمت های آ«مخفیآ» را به مدتی بعد موکول کنید.

۵) همه کارها را به تنهایی انجام ندهید

این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده ی شما به منزل تان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آن را به تنهایی بر عهده بگیرید! در هر هفته زمان خاصی برای نظافت اختصاص دهید و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه ها بخواهید تخت های خود را مرتب کرده، اسباب بازی ها و لوازم دیگر خود را جمع کنند و پس از گردگیری قفسه ها را سر جای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما برمی دارد، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

۶) کارها را ساده کنید

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیء اضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر می رسد، اما این روش در درازمدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دو سال است آن را نپوشیده اید راحت کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره ی بدلی، ظروف شکسته یی که دوباره چسبانده شده و… را دور بیندازید. تهیه لوازمی مانند جاکلیدی، جاکفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها می شوند را در دستور کار خود قرار دهید.

۷) خوش بگذرانید
نظافت لزوماً معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی مفید می تواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وا دارد. برای خود انگیزه هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه یی خواهید داد. این جایزه می تواند چیزی ساده، اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.


/ 10 نظر / 22 بازدید
ترمه

اینجا زمین است زمین گرد است تویی که مرا دور زدی فردا به خودم خواهی رسید و آن لحظه حال و روزت دیدنیست ... !

سمیرا

دل من میخواهد در دم صبح زمستان شاخه ای از گل یاس بوته ای از گل مریم بغلی از گل سرخ برگیرم و بسازم سبدی از پر طاووس سپید تا برم هدیه بر آن کس که وفایش به جهان گل کرده وبرایش بسرایم که به خلوتگه طناز این دل کوچک میهمان شده ای... بدو بیا تولدمه بودو دیگه... منتظرم...

سمیرا

دل من میخواهد در دم صبح زمستان شاخه ای از گل یاس بوته ای از گل مریم بغلی از گل سرخ برگیرم و بسازم سبدی از پر طاووس سپید تا برم هدیه بر آن کس که وفایش به جهان گل کرده وبرایش بسرایم که به خلوتگه طناز این دل کوچک میهمان شده ای... بدو بیا تولدمه بودو دیگه... منتظرم...

Majid

درود به باد مهربــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــون[گل][گل]

مژگان امینی

من از شماره 7 خوشم آمد و خودم به این صورت اجرا می کنم نصف روز خانه تکانی روز بعد گردش و خرید، دوباره خانه تکانی ...

غریب آشنا

ان شاء الله که خوش بگذره بهتون![قلب][گل][گل][گل]

مریم

سلام نمیدونم چرا نوشته ها وبت ریخته بهم اگه برای قالبته عوضش کن

یــک دوست

اخمهایت را باز کن … گره ی کور نزن به طناب ابروانت … نفس میان این خطوط ایستاده پیشانی ات میگیرد … لبخند بزن تا نفسی تازه کنم [گل]